Cilt Bakımında Temizliğin Önemi

14 Haziran 2022

Cilt bakımı, cildin iyi kalmasını sağlayan bir rutindir ve cilt bütünlüğünü destekler. Bakım rutini cildin ihtiyaçları göz önünde bulundurarak oluşturulur ve düzenli olarak yapılmalıdır. Cilt bakımda en önemli adım temizleme adımıdır. Çünkü cildi diğer bakım adımlarına hazırlar. Cildimiz tüm gün boyunca dış faktörlerle doğrudan temas eder böylelikle de kirlenir ve arındırılması gerekir.  Cilt temizliği, ciltte hissedilen kuruluk, yağlılık hissi veya bunun gibi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Gün içerisinde cilde dışardan birçok etken gelir; toz, kir gibi. Bunun yanına cilde zarar veren makyaj kalıntıları ve fazla yağ (sebum) eklenir. Bu sebeplerden ötürü cildin yıpranmaması ve erken yaşlanmaması için cilt temizliğinin her gün düzenli olarak yapılması gerekir. Böylelikle cilt kendini dış etkenlere karşı koruyabilir.

Cilt bakımında temizleme ürünlerinin birçok formu bulunur. Misel su, jel, losyon, yağ, süt ve tonik olarak sıralayabiliriz. Bu formlardan cilt tipinize uygun olanı seçerek maksimum performans elde ederek cildinizi temizleyebilirsiniz.

Cilt Temziliği

Cilt Bakımında Temizlik

Cilt Tipine Göre Cilt Temizliği Yapmanın Önemi

Cilt temizliğinde en önemli noktalardan biri cilt tipine göre bakım yapılmasıdır. Cilt tipine göre cilt temizliği yapılmazsa istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple cilt tipinizi iyi analiz etmeli ve buna göre cilt temizleme ürünleri seçmelisiniz. Cilt tipiniz kuruysa nemlendirici ürünlerin ağırlıklı olduğu bir temizlik rutini oluşturmalısınız. Bu sayede cildiniz neme doyar ve daha fazla kuru görünüm oluşmasına karşı bakım yapmış olursunuz. Eğer cilt tipiniz kuru olduğu halde yağlı ciltlere uygun temizleme ürünleri kullanırsanız, cildiniz bu sefer daha fazla kuruluğa veya başka sorunlara yol açabilir. CeraVe Nemlendiren Temizleyici, cildi temizlerken aynı zamanda nemlendiren bir üründür. Hem yüz hem de vücut için kullanılabilir. Cilt için gerekli olan Hyalüronik asit ve 3 temel Seramid’i içeriğinde bulundurur.

Yağlı cilde sahipseniz sebum dengeleyici temizleme ürünleri tercih etmelisiniz. Çünkü yağlı ciltte sebum üretimi fazla olur. Bu durum beraberinde siyah nokta görünümü ve geniş gözene görünümlerini ortaya çıkarabili. Bu noktada da daha çok ciltteki fazla sebumu alacak cilt temizleme ürünleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Jel formunda olan temizleyiciler yağlı ciltler için daha uygun temizleyicilerdir. La Roche Posay Effaclar Temizleme Jeli, ciltte arındırıcı bir temizlik sağlar ve tazelik hissi oluşturur. Cilt ile uyumlu 5.5 pH’a sahiptir. Yağlı cilde sahip kişilerin en çok tercih ettiği ürünlerden biridir.

Yüzünü Temizleyen Kadın

Karma cildin en önemli özelliği sadece T bölgesinin yağlı olmasıdır. Bu sebeple karma bir cilde sahipseniz özellikle T bölgesinde ki sebumu dengeleyecek, yüzün diğer kısmını kurutmayacak cilt temizleme ürünleri kullanmalısınız. Böylelikle yüzünüzdeki yağ dengesi düzenlenir ve cildiniz sağlıkla ışıldar. Celenes By Sweden Thermal Misel Temizleme Suyu, canlandırıcı ve tazeleyici özelliklere sahiptir. ‘’Temiz içerik’’ felsefesiyle ürünlerini geliştiren Celenes By Sweden, misel suyunu geliştirirken de paraben, parfüm, alkol ve renklendirici kullanmamıştır. Bir diğer cilt tipi olan hassas cilt tipinin toleransı çok düşüktür. Bu sebeple cilt dışardan gelebilecek etkilere diğer cilt tiplere göre daha çabuk etkilenir. Eğer hassas cilt tipine sahipseniz cildin toleransını yükseltecek ürünler kullanmalısınız. Bioderma Sensibio H2O Yüz ve Makyaj Temizleme Suyu, en hassas ciltlerin bile tercih ettiği kolayca ciltteki kiri ve makyajı temizleyen bir üründür. İçeriğinde salatalık özür bulunur bu sayede cildin doğal dengesini korur.

Cilt Temizliği Ne Kadar Sıklıkla, Nasıl Yapılmalı?

Cilt temizliği günlük olarak yapılması gereken bir rutindir. Yüzünüzde makyaj var ise öncelikle bir misel su ile cilt makyajdan arındırılır. İkinci adımda temizleme jeli, yağ losyon gibi cilt tipinize uyan bir form uygulanır. Temizlemenin son adımında ise tonik ile kalan son kir ve makyaj kalıntıları temizlenir. Temizlenen cilt tazelenir ve ferahlar. Günlük temizleme rutini olduğu gibi bir de hafta da bir ya da iki kez daha geniş kapsamlı bir cilt temizliği yapılması gerekir. Bu bakımın içerisinde maske, arındırıcı peeling gibi ürünler kullanılır.

20’li, 30’lu ve 40’lı Cilt Temizliğinin Yapmanın Önemi

Cildimizin her yaşta farklı ihtiyaçları doğar. 20’li yaşlarda ayrı 30’lu yaşlarda ayrı ve 40 ve üzeri yaşlarda ayrı cilt temizliği rutini oluşturulur. Erken yaşlarda cilt temizliği cildi korur ve tazeler. Yaş aldıkça içeriğinde yaşlanma karşıtı ürünler tercih edilmelidir. Böylece bakım yaparak ciltte meydana gelen kırışıkları ve ince çizgileri azaltmaya yardımcı olur. Mamaaura Anti Age Ultra Rich Cleansing Gel, Filorga Anti Age Miceller Solution ve Darphin Stimulskin Plus Anti Age Global Total olgunlaşan cildin gençleşmesini destekler.

20’li yaşlarda yapılan cilt temizliği için geleceğe yatırım olarak düşünebilirsiniz. Düzenli olarak peeling, maske gibi ürünler kullanarak cildi arındırabilirsiniz. C vitamini, Hyalüronik asit gibi içeriğe sahip olan ürünler tercih edilebilir, cildi daha sağlıklı ve canlı göstermeye yardımcı olur.

30’lu yaşlarda ise yavaş yavaş ince çizgi ve kırışıklık görünümü ortaya çıkar. Bu sebeple anti aging içeren cilt temizleme ürünleri kullanılabilir. Bir yandan cildi temizleyen bir yanda da bakım yapan çok yönlü ürünler tercih edilebilir. Antioksidan içerikli temizleme ürünleri cilde canlılık katar. Bu sebeple antioksidan 30’lu yaşların temizleme ürünlerinde çok karşımıza çıkan bir içeriktir.

40’lı yaşlarda yapılan cilt temizliğinde özellikle göz çevresi bölgesinde dikkat ve özen gerektirir. Çünkü cilt artık hassaslaşmaya başlar ve dışardan gelen etkilere kendini daha açık hale getirir. Retinol, kolajen gibi içeriklerden oluşan cilt temizleme ürünleri tercih edilmelidir.

Her Yaşta Cilt Temizliği

Cilt Temizliği Yapılmazsa Ne Olur?

Gün içerisinde cilde nüfus eden kirler gözeneklerin içine dolar ve cildi tıkar. Ayrıca gözeneklerin genişlemesine sebep olur. Cilt yapınıza uygun bir dermokozmetik temizleyici ile cildinizi temizlediğinizde gözeneklerin içi temizlenir ve sıkılaşır. Cilt daha pürüzsüz ve aydınlık bir görünüme kavuşur. Bu temizleme rutinini yapmadığımız takdirde gün içerisinde cilde yapışan yağ ve kirler, siyah nokta görünümüne ve geniş gözenek görünüme yol açar. Uzun süre cilt temizlenmezse ciltte leke görünümü bile ortaya çıkabilir. Makyajınızda rimel kullanıyorsanız kirpikleriniz dökülebilir. Göz çevreniz yorgun ve bitkin bir görünüme ulaşır. Cildiniz olması gereken yaştan daha erken yaşlanma belirtilerini gösterir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.