Cilt bakım serumu nedir?

30 Eylül 2017

Serum cilt temizlendikten hemen sonra ve diğer cilt bakım ürünleri uygulanmadan önce kullanılan, yoğun ve güçlü etken maddelerin cilt tarafından daha kolay emilmesini sağlamak üzere oluşturulmuş bir formüle sahip olan cilt bakım ürünlerinin genel adıdır. Cilt bakım serumları yüksek oranda güçlü etken maddeleri içerirler ve bu maddeleri cilt içine taşıyabilecek nitelikte olabilmek için sıvı formdadırlar. Bu sayede serumlar özel bir cilt ihtiyacına karşı etkili bir şekilde bakım yapan ürünlerdir.  Özellikle yoğun nemlendirici, kırışıklık ve leke görünümü için hazırlanan birçok serum kullanıcılar tarafından memnuniyetle kullanılmakta. Özellikle yoğun nemlendirme, anti-age bakım ve leke karşıtı serumlar önemli bir yer tutmakta.

Serum nemlendirici midir?

Hem hayır hem evet. Serumlar hyaluronik asit ve seramidler gibi nemlendirme özelliği çok yüksek etken maddeler içerebilir. Fakat bu özellik kendi başına geleneksel nemlendiriciler gibi  etkinlik göstermez. Nemlendirici losyonlar ve kremler hem daha yoğun hem de etkili yapıları sayesinde nemi ciltte tutma özelliği gösterirler. Ama unutmayın ki, temizleme sonrasında uygulanan serum tek başına bakımınızı tamamlamaz. Serum üzerine uygulayacağınız, nemlendirici ya da anti-age veya leke kremleri gibi tamamlayıcı cilt bakım ürünü ile beraber hem nemlendirme hem de hedefe yönelik bakım etkisi kat kat artacaktır. Yani cilt bakım serumları diğer bakım ürünleri ile beraber sinerjik etki gösterirler.

Serumlar hangi sıklıkla kullanılır?

Serumlar çoğunlukla günde 1 ya da 2 kez uygulanır. Kullandığınız serumun niteliği ya da cilt ihtiyacınıza göre uygulama sıklığını değiştirilir.  En doğru kullanım şekli için ambalajın üzerindeki kullanım bilgilerini mutlaka okuyun. Eğer bu bilgiye ulaşamıyorsanız çoğu cilt bakım serumu günde 1 kez uygulandığında ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Serumlar ile cilt bakım yağları (face oils) arasındaki fark nedir?

Aslında serumları çoğu su bazlıdır ve küçük moleküllü etken maddeler içerirler. Bu nedenle de serum uygulamasından sonra üstüne örtücü etki gösterecek ikincil bir bakım ürünü uygulanınca etkinlikleri artar. Serum kullanımı yaygınlaştıkça bazı markalar yüz bakımı yağlarını (face oils) serum olarak adlandırmaya başladılar. Oysa cilt bakım yağlarının çoğu serum olarak nitelendirilemez. Yağ bazlı bu ürünler su bazlı kremlerin altına uygulanamaz. Ancak bazı bakım yağları günlük bakım ürünlerinizin içerisine eklenerek bakım rutininizi güçlendirmeye katkı sağlayabilir.

Cilt Serumu fiyatları neden daha yüksek?

Evet, serum fiyatları genelde diğer cilt bakım ürünlerinden daha yüksektir. Ancak bu fiyatın daha konsantre etken madde ve etkinliği yüksek özel sistemler kullanılması sonucu ortaya çıktığını unutmayın. Satın aldığınız serumun kalitesine güveniyorsanız ödediğiniz ücretin karşılığını alacağınızdan emin olun. Fiyat içeriğe göre değişir bunu unutmayın. Basit içeriklere sadece markaları yüzünden yüksek bedeller ödemeyin.

Cilt bakım serumları hangi etken maddeleri içerir?

Cilt bakım serumları su ya da yağ bazlı olmalarına göre bir çok farklı etken maddeyi bir arada barındırabilir. En sık kullanılan etken maddeler, Hyaluronik asit, C Vitamini, Retinol,  E vitamini, Resveratrol, Ferulic asit gibi maddeler yanında, bir çok bitkisel extreler, Beta Glucan, çeşitli bitki yağları serumların formülünde yer alır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.