Cildinizin Lekelenmesine İzin Vermeyin

29 Eylül 2020

Ciltte leke görünümü en çok karşılaşılan istenmeyen görünüm değişikliklerinden biridir. Ciltteki lekeler genellikle 25 yaşından sonra görülse de, aslında 25 yaşına gelinmeden çok daha önce, UV ışınları ve benzeri sebeplerin sonucunda ortaya çıkabilir.  Cildimizin modern günlük hayat sırasında hava kirliliği ve UV ışınları gibi birçok dış etkene maruz kalır. Bunlar karşısında gerekli bakımlar yapılmaz ve doğru cilt bakımı uygulanmaz ise ciltte istenmeyen görünüm değişiklikleri ortaya çıkabilir. Bu yazımızda ciltte leke görünümünün oluşmasına karşıt bakım nasıl yapılır ve oluşmuş leke görünümüne karşı nasıl bakım yapabiliriz sorularına cevap vereceğiz.

Zararlı Güneş Işınlarından Korunun

Aslında bütün güneş kremleri, zararlı güneş ışınlarından koruması amacı ile üretildiği için leke oluşmuna karşı bakım yapmaya yardımcı olurlar. Zararlı güneş ışınları ciltteki leke görünümünün temel sebebidir ve herhangi iyi bir güneş kremi ciltte leke görünümüne karşı önemli ölçüde bakım yapmaya yardımcı olacaktır.

Fakat lekeye meyilli ciltler için özel geliştirilmiş güneş kremleri de vardır. Bu güneş kremleri hem ciltteki leke görünümüne karşı bakım yaparken hem de güneş lekelerine karşı en etkili koruyucular arasındadır.  Bu kremlerin özelliği cildi sadece güneşten korumak değil aynı zamanda cildin pigment dengesini düzenlemeye yardımcı olmaktır.

Güneş Kremleri Sadece Yazın Değil 4 Mevsim İçindir

Güneş ışınları sadece yazın değil diğer mevsimlerde de oldukça şiddetli şekilde gelirler. Yazın güneş ışınları diğer mevsimlere göre daha şiddetlidir fakat diğer mevsimler de hafife alınmamalıdır. Güneş lekeleri genellikle yazın ardından UV ışınlarının etkisi ile sonbaharın başlangıcında ortaya çıksa da kışın ortaya çıkan lekeler de oldukça fazladır. Hatta spot ışıklar sonucu ortaya çıkan leke görünümüne de sıkça rastlanmaktadır.

O yüzden güneş kremleri ve özellikle lekeli cilde meyilli olanlar için leke karşıtı güneş kremleri, 4 mevsim boyunca, güneş ile temas etmeden en az 10 dakika önce ve gün içerisinde tekrarlanarak kullanılmalıdır.

Mevcut Lekeler İçin Ne Yapılmalı

Cildimizde daha önce oluşmuş leke görünümüne karşı bakım yapmak için birçok dermokozmetik markası bu konu üzerinde farklı seriler geliştirmiştir. Bu lekeler hem ciltteki pigment durumunu dengeleyerek mevcut leke görünümüne karşı bakım yapmaya hem de yeni bir leke görünümüne karşıt bakım yapmaya yardımcı olacaktır.

La Roche Posay Pigmentclar Leke Karşıtı Bakım Serisi

Pigmentclar serisi termal su bazlı formülü ile göz çevresi başta olmak üzeri en etkili leke karşıtı ürünlerden birisidir. Anthelios serisi lekeye meyilli ciltlerin de kullanabileceği bir güneş kremi serisidir. Herhangi bir leke karşıtı ürün ile birlikte kullanılabilir. Leke görünümü olmayanlar için bile bir güneş kremi olarak iyi bir tercih olacaktır.

SVR Clairial Serisi

Hem cildi nemlendirecek hem kapatacak hem de leke görünümüne karşıt bakım yapma özelliği olan bu seri, leke karşıtı ürünler arasında en bilinen serilerden biri.

Dermalogica Power Bright Serisi

Uv ışınlarının oluşturduğu kahverengi ve tonu leke görünümlerine karşı bakım yapmaya yardımcı zengin içeriğe sahip seri. Serinin içerisinde lekeye eğilimli ciltler için nemlendirici ve güneş kremleri de vardır.

Bioderma Pigmentbio Serisi

Bioderma Pigmentbio, leke görünümüne karşı geliştirilmiş özel bir seridir. Pigmentbio ürünleri Günlük nem ihtiyacını karşılamaya, leke görünümüne karşı bakım yapar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.