Anti aging nedir?

10 Eylül 2018

 Anti aging nedir?

Anti aging, nedir ve anti aging korunma yöntemleri nasıl olur?  Öncelikle anti aging yaşlılığa karşı yaşlanmayı engellemek olarak özetlenebilir.Yaşlanma sürecindeki bilimsel araştırmalara baktığımızda, yaşlanma karşıtı ifadesi, yalnızca yaşlanmayı yavaşlatan, önleyen veya tersine çevirmeyi ifade eden yaklaşımlar içerir. Özetle Anti-aging uygulamalarda hedef, yaşlanma sonucu oluşabilecek hastalıkları önlemek, güç kaybını engellemek ve daha uzun süre genç kalmayı sağlamak anlamına gelir. Kozmetik bilimi açısından anti aging, cilt, saç üzerinde yaşlanma belirtilerini geciktiren ya da engelleyen bakım anlamına gelir.

Yaşlanmaya neden olan etkenler nelerdir?

Bu bilimsel çalışmalara göre yaşlanmaya neden olan iç ve dış etmenler şunlardır: serbest radikallerin ortaya çıkması, aşırı şeker tüketimi, ilerleyen yaşa bağlı olarak bazı hormonların azalması, sağlıksız ve hareketsiz yaşam, sigara, stres, kalitesiz yaşam, sağlıksız beslenme.

Anti aging yöntemleri nelerdir?

 Öncelikle neden yaşlandığımızı bilmek gerekiyor. Yaş ilerledikçe kas, yağ ve kemik oranımızda azalma olur, yer çekimi, genetik faktörler ve çevresel olumsuz faktörler yaşlanma sürecini oluşturur. İşte tüm bu süreç bilinerek kontrol altına alınırsa, yaşlanma kontrolü de ele alınmış olur.

 Cilt bakımı ve güzellik açısından yaşlanmayı geciktirmek için yapabileceğimiz şeyler:

 

Anti aging kremler

 Plastik cerrahlar ve dermatoloji uzmanı hekimler tarafından yapılabilen girişimsel uygulamalar dışında; kozmetik ve dermokozmetik ürünler ile de, çok başarılı anti-aging bakım sağlamak mümkün. Anti- aging cilt bakımı henüz genç yaşlarda koruyucu bakım şeklinde hayatımıza girmeli. Bunun için uygun nemlendiricilere, doğru şekilde cilt temizlemeye, doğru makyaja ve en önemlisi güneşin zararlı ışınlarından etkin şekilde korunmaya ihtiyacımız var. Kırışıklık ve çizgiler, lekelenme, cildin sarkması, güneşe karşı hassasiyet artışı gibi cilt sorunlarına karşı Anti-aging etkili cilt bakım ürünleri kullanmanızı öneriyoruz. Anti age kremler; cildin elastikiyetini arttırmaya yardımcı ve cilde sıkı bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur. Cildi toparlayıcı etkide bulunarak ciltteki kırışıklık, çizgi görünümlerinin azalmasına, pürüzsüz bir cilt yüzeyi ve belirgin cilt hatlarının oluşmasına destek olur. Sizlere önerebileceğimiz bazı kremler; Vichy Mineral 89%, NUXE Aroma Perfection Soin, Filorga Lift Structure Ultra Lifting Cream. Bu ürünleri kullanarak cildinizi ilk günkü tazeliğine kavuşturma imkanına sahip olabilirsiniz. Anti-aging cilt bakımında, cildin güneşe karşı korunması da oldukça önemlidir.

Anti-age etkili güneş ürünlerine bu linkten ulaşabilirsiniz: 

//www.dermoeczanem.com/antiage-etkili-gunes-bakim-urunleri


Vichy Mineral 89% Mineralizing Water + Hyaluronic Acid 50ml


NUXE Aroma Perfection Soin Anti-imperfections 40ml


Filorga Lift Structure Ultra Lifting Cream 50ml

 

Foto Aging ne demek?

 

Dış kaynaklı yani ekstrinsik yaşlanma çoğunlukla güneş ve/veya ışık kaynaklıdır. Bu yaşlanma foto-yaşlanma olarak tanımlanır. Foto-yaşlanma uzun süreli güneşe maruz kalan cildimizde gelişen değişikliklerin bütünüdür. Photo-aging olarak da bilinen bu yaşlanma aslında kronik yaşlanmanın hızlandırılmış biçimidir. Foto-yaşlanma güneşe maruz kalma düzeyine göre yaşımızdan bağımsız olarak daha erken yaşlarda oraya çıkar. Derimizin güneş başta olmak üzere ışık kaynaklarına verdiği olumsuz yaşlanma cevabı hepimizde farklıdır.  Bu fark deri tipimizden, genetik ve etnik deri özelliklerimizden, bulunduğumuz coğrafik bölgenin güneş yoğunluğundan, güneşlenme ile açık alan aktivitelerimizden ve güneşten korunma yöntemlerimizde kaynaklanır. Fotoyaşlanma normal yaşlanma gibi aslında kaçınılmaz bir süreçtir. Ancak neden olduğu olumsuz cilt değişiklileri; estetiğimizi, sosyo-kültürel ve kişisel ilişkilerimizi etkiler. Foto-yaşlanmadan güneş ışınlarının ultraviolet-UV bölümü sorumludur. Sıklıkla kronik UV maruz kalınan vücut alanlarında;  yüz, ense, dekolte alanı, önkol ve el sırtında gözlenmektedir. E vitamini ve antioksidanlarla güçlendirilmiş anti-aging ürünleri, cildi güneş hasarlarından ve çevresel şartlardan korumada oldukça destek olur. Aksi halde cildin yaşlanma süreci hızlanarak cilt hasarlarının yoğunluğu artış gösterir.

Güneş kremleri cildimizi hem UVA hem de UVB ışınlarından koruyarak bizi foto yaşlanmadan korumaya yardımcı olur. Bunun için sizlere önerebileceğimiz kremler şunlar;  Bioderma Photoderm Max Tinted Aquafluid, Vichy Ideal Soleil SPF30 Solar, La Roche Posay Anthelios XL Non Parfumed.Güneşten koruyucu ürünü güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce uygulayınız ve özellikle yüzdükten veya kurulandıktan hemen tekrarlayınız. Yoğun güneşli günlerde 2 saat ara ile tekrarlamanız önerilir. Güneş kremlerimizle ilgili ürünlere bu linkten ulaşabilirsiniz :Güneş Ürünleri


La Roche Posay Anthelios XL Non Parfumed 50 ml


Vichy Ideal Soleil SPF30 Solar Protective Water Hydrating 200ml


Bioderma Photoderm Max Tinted Aquafluid Spf50 40ml

Sağlıklı ve uzun yaşamak için yapılması gerekenler

 Düzenli egzersiz yapın

Yaşınıza uygun fiziksel aktiviteyi her yaşta yapmanız çok önemli. Bedeniniz için egzersiz yapın anlamına geliyor. Egzersizin ne olacağını yaşınıza ve kapasitenize göre ayarlayın. En basit olarak, her gün düzenli yürüyüş yapabilirsiniz. Her gün yapamıyorsanız da haftada en az üç gün yarım saatlik tempolu yürüyüş her zaman faydalı.

Beslenmenize dikkat edin

Beslenmemize önem verin. Sağlığınızı ilaçlardan değil de öncelikle besinlerden sağlayın. Fazla kilodan kaçının, obezite yaşlanmayı da hızlandıran ciddi bir tehlike.

Bol su tüketin

Basit gibi görünen ve sıklıkla ihmal edilen su içme alışkanlığı, sağlıklı yaşlanmanın olmazsa olmazlarından. Günlük su ve sıvı tüketimi hem sindirimin düzenli olması hem de fizyolojik hatta ruhsal sağlığımız açısından çok önemli. İnsan vücudundaki birçok biyokimyasal reaksiyon su ile gerçekleşiyor. Mutlaka günde 8 su bardağı su için.

Sosyalleşmekten kaçınmayın

Özellikle yaşlanma döneminde sosyal iletişimin canlı tutulması kişilerin en çok zorlandığı konulardan biri. Oysa yalnızlık yaşlılık dönemindeki en büyük tehlikelerin başında geliyor. Çevrenizde yakın dostlarınızın ve yakınlarınızın olması depresyon için, zorluklarınız ve kayıplarınız için en büyük tampon. Akrabalar, komşular, arkadaşlar mutlu ve sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmezlerden.

Mutlaka bir hobi edinin

Hobinin ve üretkenliğin gücünü küçümsemeyin. Mutlaka yeni bir hobi edinerek zinde kalın. Yeni şeyler öğrenin, üretin. Bu şekilde beyin egzersizi de yapmış olursunuz. Özellikle çalışma hayatınız bitmişse koroya katılma, resim, satranç, biçki dikiş kurslarına gitmek, sizi zinde tutar.

Uyku düzeninize dikkat edin

Uyku düzeni ve kalitesi sanıldığından çok daha önemli. O nedenle vücudunuzun dinlenmesi ve tekrardan enerji toplaması için uykusuz kalmayın. İlerleyen yaşla birlikte uyku süresi ve kalitesinde azalma olabiliyor ama bunu değiştirmenin birçok yolu var. Mümkünse uyku ilaçlarına başvurmadan, birtakım doğal yollarla bu işi başarmaya çalışın. Bunun ilk yolu da, kafanızı boşaltmış olarak yatağa girmek.

Sağlık kontrollerinizi yaptırın

Sağlık kontrollerinizi düzenli yaptırın. Bunun için doktorunuza sadece hasta olduğunuzda değil, düzenli olarak sağlıklı iken de gitmeyi ihmal etmeyin ve böylece hep hastalıktan önce davranabilin. Amaç hasta iken tedavi olmadan önce, hastalığı önlemek olmalı.

Zehirli maddelerden uzak durun

Yaşlanmanın önüne geçmek, sağlıklı yaşlanmak için son derece önemli unsurlardan biri; sigara ve alkol gibi zehirli maddelerden uzak kalmak. Anlık keyifler, vücutta kalıcı zararlara yol açabiliyor ve yaşlanmayı hızlandırabiliyor.

Asla unutmayın

 Sonuç olarak, anti-aging bakım hem genel fiziksel hem ruhsal bir yaşam felsefesi olarak düşünülmeli, sadece tek yönlü alınan tedbirlerle istenilen başarının elde edilemeyeceği unutulmamalıdır. Bu nedenle hem sağlıklı beslenme hem sağlıklı yaşam hem de kozmetik bakım dengeli şekilde birarada yürütülmelidir.

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.