Kozmetik ve Dermokozmetik Ürünlerde Fiyat Artışı

16 Ağustos 2018

Kozmetik ve Dermokozmetik Ürünlerde Fiyat Artışı

Kozmetik ve Dermokozmetik Ürünlerde Fiyat Artışı

Son günlerde döviz kurlarında yaşanan hızlı yükseliş bir çok sektörde olduğu gibi kozmetik ürünlerde de yeni fiyat ayarlamalarını zorunlu kılıyor.

Ülkemizde son yıllarda giderek artan bir kozmetik tüketimi söz konusu. Dermokozmetik ürünlerin bilinirliğinin artması ve cilt bakımı kültürünün yerleşmesi ile birlikte kullanılan  ürünlerin  hem kalitesi hem de çeşitliliği yükselmiş durumda. Artan talebe bağlı olarak yerli dermokozmetik ve kozmetik markaların sayısında güçlü bir artış olsa da halen önemli miktarda kozmetik ithal eden bir ülkeyiz.  Bu durum da döviz kurlarındaki değişikliklerin hızla fiyatlara yansımasına yol açıyor.  Özellikle ABD markalarına konulan ek vergilerle beraber kurdaki artış fiyatlara ciddi zam yapılmasına sebep oluyor.  Daha önce konulan ek vergilere ilave olarak %60 civarında yeni ek vergiler konulduğunu hatırlatmak isteriz.

Bir çok firma Ağustos ayı içerisinde fiyat değişikliğine giderken bir kısmı ise Eylül ayı başında yeni fiyatları uygulamaya geçiyor. Çok kısıtlı sayıda firma ise yıl sonuna kadar döviz kurunu takip ederek gerek duyarlarsa fiyat değişikliğine gitmeyi planladıklarını bildiriyorlar.

Döviz kurlarındaki bu hızlı artışın orta ve uzun vadede yerli dermokozmetik ve kozmetik markaların hem sayılarını hem de Pazar paylarını arttıracağını umuyoruz.  

Fiyat artışından kısa sürede etkilenmesi beklenen markalar.

DDF  

Burts Bees

Neostrata

Dermalogica

Murad

Physicians Formula

Perricone MD

Trukid bebek ürünleri

Jane Iredale Makyaj

Young Blood Makyaj

SkinCeuticals

Clinique

Este Lauder

Coola Güneş ürünleri

Derma-E organik cilt bakım

Peter Thomas Roth

Palmers Cilt Vücut Bakımı

Yes To

MyChelle

Badger Balm

Ogx ( Organix ) Saç Bakım Ürünleri  

Mambino

Bu markaların dışında neredeyse tüm diğer kozmetik  ve dermokozmetik markalarda da hem döviz kuru hem de ÖTV oranlarındaki değişiklikler nedeni ile  kademeli olarak fiyat artışları beklenmekte. 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.