Kepek Hakkında Bilmeniz Gerekenler

10 Şubat 2020

Kepek Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kadın erkek genç ihtiyar hemen hemen herkes hayatının bir döneminde kepek sorunu ile mutlaka karşılaşıyor. Hem verdiği kaşıntı tahriş gibi rahatsızlıklar, hem de pul pul dökülmeler nedeni ile görüntü açısından yaşattığı olumsuzlukla kepek sorunu hepimizi rahatsız ediyor. Peki kepek sorunu nasıl oluşur? Saçtaki kepeğe ne sebep olur? Kepek için kesin çözüm nedir? En iyi kepek şampuanı hangisi gibi soruların cevabını işte bu yazımızda bulacaksınız.

Kepek Nedir Nasıl Oluşur?

Kepek çoğunlukla saç derisi, sakal ve kaşlarda görülen, gri – beyaz ya da sarımsı pullanma ve pulpul dökülme, kaşıntı ve zaman zaman da tahriş ile baş gösteren bir cilt problemi. Aslında pul pul dökülen şey ise bizim cildimizin en üst tabakasındaki ölü hücrelerden oluşan katmanın parçaları. Cilt çeşitli sebepler sonucunda alttan hızlıca yeni hücreler üretip cildi yenilemeye ve bu şekilde üst katmanlardan daha hızlı kurtulmaya çalışır. Bu süreçte en üst katman normalden daha hızlı ve yoğun şekilde pul pul dökülmeye başlar. 

Kepeklenmeye Sebep Olan Şeyler Farklı Etkenlere Dayanıyor Olabilir.

Saçtaki Kepek

En sık rastlanan kepeklenme sebebi Malassezia furfur adında (bir çeşit maya) bir mikroorganizmanın ürettiği toksinlere bağlı kepeklenmedir. Bu maya türü yağ bezlerinin içerisinde çoğalır ve toksin üretir. Yağ salgılanması ile beraber cilt yüzeyine, saç derisine çıkan toksin açısından zengin sebum yağına cilt tepki gösterir. Hücresel döngü hızlanır ve üst tabaka pullanarak dökülmeye başlar. Bu tip kepeklenmeye Seboreik kepeklenme adı verilir. Sakal, Kaş ve burun üstü, hatta göğüs bölgesinde görülebilir.

Bunun dışında başka sebeplere dayalı ve medikal tedavi gerektiren kepeklenme çeşitleri de söz konusudur. Sedef hastalığı, çeşitli mantar türleri, kontakt dermatit (temas dermatiti) çeşitli alerjiler, zararlı kimyasallar kullanılarak üretilmiş kalitesiz kozmetikler, saç boyaları, şampuan ve saç kremleri de kepeklenmeye sebep olabilir. Bu durumlarda mutlaka bir hekime danışılması gerekir. Medikal tedavi gerektiren durumlar için doktor kontrolü dışında bir ilaç kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Kepek İçin Kesin Çözüm Nedir?

Kepek sorunu yaşayanların en sık sorduğu ve internet üzerinden de en sık aradığı cevap kepek için kesim çözüm nedir konusu. Doğrusunu söylemek gerekirse, çoğu zaman kepeklenme kronik bir problemdir. Doktorunuz tarafından kepeklenme sorununuzun tıbbi bir sebebe dayandığı tam olarak teşhis edildiyse ve eğer gereken medikal tedaviyi doğru şekilde uygularsanız en başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bunun için doktorunuzun ve eczacıların önerilerini dikkate almanız son derece önemli. Kepeğin kesin çözümü önce, kepek oluşumunun kesin sebebini öğrenmek ve doğru yöntemi seçmekle olur.

En Etkili Kepek Şampuanı Hangisi?

Biz bu yazımızda dermokozmetik - kozmetik kategorisine giren kepek şampuanlarından bahsedeceğiz. Kepek sorunu yaşayanların en büyük destekçisi kepek karşıtı şampuanlar. Kepek önleyici şampuanlar saç derisini arındırarak, gerekli nemlendirmeyi, temizlemeyi ve peeling etkisini sağlayarak, sizi kepekli saç görünümüne karşı destekler. Saçınızı mutlaka saç derinize nazik davranan ve hem saç teline hem de saç derisine zarar vermeyen dermokozmetik nitelikteki şampuanlarla yıkamanızı tavsiye ediyoruz.

Kepek Şampuanı

Kepek Karşıtı Dermokozmetik Şampuanlar:

Salisilik asit, Selenyum sülfit, Zink Prition, Piroktan olamin, Tea Tree oil (çay ağacı yağı), Isırgan otu özü, Lavanta yağı, Kekik yağı gibi çeşitli kimyasal ve bitkisel etken maddeler içerirler. En etkili ve kullananların yorumlarına göre en çok beğenilen kepek şampuanları sıralamasında zirvede:

Vichy Dercos

Vichy Dercos kepek karşıtı şampuan bulunuyor. Vichy kepek şampuanı ise kuru ve normal-yağlı saçlar için olmak üzere 2 ayrı çeşide sahip. 200 ve 390 ml hacminde 2 farklı boyutta sunuluyor. Selenyum sülfit ve çeşitli aktifler ile saç derisin rahatlatıyor ve kepek görünümüne karşı savaşıyor. Mikrobiyom dengesinin korunmasına yardımcı Selenyum DS teknolojisi ilk kullanımdan itibaren kepek görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

La Roche Posay Kerium DS Kepeğe Karşı Etkili Şampuan

Çok beğenilen diğer bir kepek şampuanı ise La Roche Posay Kerium DS şampuan. Bu şampuan da saç derisini nazikçe soyarak kepeğin hızla uzaklaşmasını ve yeni kepek ve pullanmış görünümü engellemeyi hedefliyor. Saç derisindeki sebum dengesini sağlamaya yardımcı olur. Kepeğe karşı görünür etki sunar.

Ducray Kelual Ds İnatçı Kepeğe Karşı Şampuan

Kelual DS şampuan bileşiminde yatıştırıcı etken maddeler vardır. Bu moleküllerin sinerjik etkisi sayesinde saçtaki pullanmalara etkin çözüm getirir. İçeriğinde Ciclopiroxolamine, Çinko, Pirytione, keluamit bulunur. Normal yağlı saç derisinde kullanılır.

Ducray Squanorm Şampuan OILY Dandruff

İçerisindeki özel aktifler, yağı kepek oluşumuna sebep olan nedenleri gidermeye yardımcı olur. Yağlı kepekli şampuanı içerisinde bulunan temizleme bazı, arındırıcı piroctine olamine ile zenginleştirilmiştir. Saçın ve saç derisinin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur. İlk uygulamadan itibaren yağlı kepek probleminin giderilmesine yardımcı olur.

Sadece Tek Çeşit Şampuan Kullanmaktan Kaçının

Unutmayın ki kepek şampuanları içeriğinde aktifler bulundurur. Bu nedenle sürekli kullanıma uygun olmayabilirler. Eğer saçınızı sık yıkayan biri iseniz, kepek şampuanınız haricinde mutlaka bir günlük kullanım şampuanı seçmelisiniz. Bunun için de Ducray Elution, Vichy Dercos Ultra Apaisant şampuan, ya da Vichy Dercos Neogenic şampuanı tercih edebilirsiniz.

Hüseyin Öztürk

Eczacı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.