Akne nedir? Neden oluşur?

10 Ekim 2018

Akne nedir? Neden oluşur?

Akne nedir? Neden oluşur?

Akne, sivilce, İngilizce adı ile Acne, tıbbi adları ile Acne Vulgaris, Acne Conglabata, Acne Fulminans, hayatın neredeyse tüm evrelerinde erkek, kadın, genç, orta yaşlı herkesi etkileyebilen tıbbi bir hastalığın adıdır. Çoğunlukla ergenlik ile başlayan ergenlik dönemi sonrasında yatışan fakat dönem dönem tekrarlayabilen orta yaşlarda yetişkin aknesi olarak tekrar karşımıza çıkabilen bir sorun.

Akne sivilce neden oluşur?

Akne cildin orta tabakasında bulunan, sebum yani cilt yağını salgılayan yağ bezlerinin cildin üst kısmına açılan kanallarının çeşitli sebeplere bağlı olarak tıkanması sonucu başlayan bir olaylar zinciri. Tıkanan gözenekler ve yağ salgısı kanalı zaten cilt dokumuzda var olan bakteriler için uygun bir üreme ortamına dönüşüyor. Sonuçta enfeksiyon ve inflamasyon gelişiyor. Şişlikle beraber kızarıklık oluşuyor ve ortaya tanıdığımız Akne görüntüsü çıkıyor.  

Akne en çok hangi yaşlarda görülür?

Aknenin şiddeti ve sıklığı kişisel faktörlere ve çeşitli etkenlere göre değişiyor. Erkeklerde daha fazla görülmekle beraber kadınlarda da akne sıklıkla görülen bir durum. Ağırlıklı olarak ergenliğin başlaması ile hormon seviyelerinin artması ve buna bağlı aşırı yağ salınımına bağlı şekilde akne görülme sıklığı artmakta. Sonrasında 30’lu hatta 40’lı yaşlarda dahi akne görülebilmekte. Ergenlik döneminde hiç akne sorunu yaşamayanlarda dahi  ileri yaşlarda erişkin aknesi görülebiliyor.

Akne hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

Akne çoğunlukla sadece görüntüsel, kozmetik bir sorun gibi algılansa da, bazen başka hastalıkların etkisi ile de ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle mutlaka bir doktora danışılması ve gerekli görülürse doktorunuzun direktifleri doğrultusunda gerekli tetkik ve tedavinin yapılması büyük önem taşıyor.  Özellikle genç kızlarda ve kadınlarda Akne ile beraber aşırı tüylenme, adet düzensizlikleri ve hızlı kilo alma – verme gibi dikkat çekici değişiklikler önemsenmeli.

Akne tedavisi nasıl yapılır?

Unutmayınız ki akne bir tıbbi hastalıktır ve tedavisi bir uzman hekim tarafından planlanmalı ve takip edilmelidir. Öncelikle dermokozmetik, kozmetik ya da takviye edici gıdaların tedavi amacı ile önerilemeyeceklerini ve tıbbi hastalıkların tedavisinin ancak doktor kontrolünde yapılabileceğini hatırlatalım. Akne sorunu yaşayanlara her zaman ilaç tedavisi gerekli olmayabilir. Doktorunuz size ilaç kullanmanız gerekip gerekmediği konusunda karar verebilecek tek yetkili kişidir.

Akneler ( Sivilceler ) Sıkılmalı mı? 

Kesinlikle sivilceleriniz sıkmayın, ya da üstlerini kopartmayın. Akne sıkıldığı zaman cilt dışına bulaşan iltihap ve bakteri kadar cilt altında da yayılma olur. İyileşme süreci gecikir. Ayrıca kendiliğinden patlayan ya da iyileşme aşamasındaki akneler üzerinde oluşan kabukları kopartmayın. Bu gibi yanlış uygulamalar cildinizde kalıcı yara izleri (Scar) oluşmasına ve lekelere sebep olabilir.  Doktorlar bazen özel yöntemler ve cihazlar kullanarak kistik akneleri boşaltabilirler. Ancak bu tıbbi tedavinin parçası olrak uzmanlarca yapılması gereken bir işlemdir. 

Yağlı yemek sivilceye sebep olur mu?

Beslenme ile akne-sivilce oluşumu arasında kesin bir bağ gösterilememekle birlikte, son zamanlardaki araştırmalar, düzensiz beslenmenin ve özellikle fast food gıdaların, insülin direncinin ve erken Tip 2 diyabete yatkınlığın  akneye sebep olan süreçleri şiddetlendirdiğini göstermekte. Bu nedenle dengeli beslenme cilt sağlığı için olduğu kadar akne karşıtı mücadelenin de vazgeçilmez bir parçası.

Akneye eğilimli ciltler için nasıl bir bakım gerekir?

Cildiniz yağlanıyor, cilt  gözenekleriniz tıkanmış yada aşırı genişlemiş durumdaysa

Cildim akneye eğilimli , hangi dermokozmetikleri tercih etmeliyim?

Akneye eğilimli ciltler için kullanılacak bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri özenle seçilmelidir. Aksi durumda akneye yol açan etkenleri şiddetlendirmek riski söz konusu olabilir. Bu durumda uygun bir dermokozmetik cilt temizleme ürünü ile beraber yağlı ve akneye eğilimli ciltler için özel formüle edilmiş bir sebum dengeleyici nemlendirici, eğer gerek duyuluyorsa belirli sıklıklarla kullanılabilecek peelingler, maskeler ve yağlı ciltler için özel tonikler ve özel güneş kremleri kullanılabilir.  Bunun için akneye eğilimli ciltler için özel dermokozmetikler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Dermoeczanem online dermokozmetik sitesi verilerine göre akneye eğilimli ciltler için en çok tercih edilen başlıca marka ve ürün serileri şöyle:

La Roche Posay Effaclar ürün serisinden, Effaclar Duo KremEffaclar Jel, Effaclar Tonik ve Effaclar makyaj temizleyici misellar su. Effaclar Duo krem ise sade kremin yanında, Effaclar Unfiant kapatıcılı krem ve effaclar spf 30 güneş koruma faktörlü krem gibi farklı çeşitlere de sahip.  Effaclar H krem ise kurumuş hassaslaşmış yağlı ciltler için gözenek tıkamayan yoğun nemlendirme etkisine sahip. Effaclar Mat krem ise yağlanma dengeleyici özelliği ile ön plana çıkan aynı zamanda harika bir makyaj bazı dermokozmetik.

Avene Cleanance serisinde Cleanance Expert, Matlaştırıcı krem ve temizleyici jel, Cleanance maske.

Bioderma Sebium serisinden Sebium Foaming temizleme jeli, Sebium H2O temizleyici misellar su, aynı zamanda hassas ciltler için uygun olan Bioderma Sensibio H2O, Sebium Global krem, Sebium Lotion, Sebium Pore refiner.

Uriage Hyseac akneye eğilimli ciltler serisi de hem temizleyiciler hem nemlendiricler hem de güneşten korunma kremleri içeriyor.

Akneye eğilimli ciltler için uygun makyaj ürünleri?

Makyajın akne sorunu yaşayan ciltler için kapatıcı ve estetik açıdan görünümü düzeltici etkisi nedeni ile özellikle kadınlar tarafından çok tercih edildiği bir gerçek. Fakat akneye yol açan olumsuzlukları şiddetlendirmekten kaçınmak gerek. Bu nedenle akneye eğilimli ciltler için makyaj ürünleri çok özenli seçilmeli. Öncelikle makyajınızı temizlemek için uyun bir dermokozmetik makyaj temizleme ürünü kullanmalısınız.

       Bunun için

  La Roche Posay Effaclar Makyaj temizleme suyu ,   Bioderma Sebium H2O, Effaclar temizleme jeli ya da Bioderma Sebium Foaming temizleme jelini    kullanabilirsiniz.  Eğer cildiniz medikal tedavi nedeni ile aşırı kurumuş ve hassas bir hal almış ise krem formunda ve kurutmayan Effaclar H cleansing cream , Avene Cleanance Hydra Cleansing cream tercih edebileceğiniz diğer ürünler.

Akneye eğilimli ciltler için öncelikli makyaj tercihi ise mineral makyaj ürünleri yönünde olmalı. Gözenekleri tıkayan, cildi kurutan ve tahriş eden kimyasal madde ve koruyuculardan kaçınılmalı. La Roche Posay Tolerian Teint Compact, Vichy Dermablend gibi fondötenler tercih edilebilir. Bunun yanında, Jane İredale Mineral makyaj ürünleri ve Palladio makyaj ürünleri de önerebileceğimiz makyaj markalarından bir kaçı.

La Roche Posay Effaclar

  • Akneye eğilimli, yağlı ciltler için cilt kayıplarını telafi eden yatıştırıcı, arındırıcı, nemlendirici, matlaştırıcı effaclar serisi

Avene Cleanance Serisi

  • Yağlı ve akneli, sivilceli ciltlerin bakımı için geliştirilmiş tonik, temizleyici, nemlendirici kremler ve güneş koruyucular

Bioderma Sebium Serisi

  • Karma ve yağlı ciltlerin bakımı için cilt pürüzlerini gidermeye yardımcı ve parlama engelleyici cilt bakım ürünler

Uriage Hyseac Serisi

  • Yağlı ve akneli, sivilceli ciltlerin bakımı için geliştirilmiş tonik, temizleyici, nemlendirici kremler ve güneş koruyucular
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.